19 жовтня 2020
Панікуєте через новини про COVID-19? Правила інформаційної гігієни для подолання тривоги
Поточні повідомлення про поширення коронавірусної інфекції в Україні викликають відчуття тривоги.
Виникає думка, що нічого не можна вдіяти, хіба що подбати про себе та близьких людей. Але що робити, коли з усіх інформаційних ресурсів йдуть дедалі більш невтішні потоки інформації, не завжди перевіреної та підтвердженої, тільки посилюючи переживання?
Перевірені рекомендації щодо інформаційної гігієни дає експертка з громадського здоров'я Аланна Шейх. А надійні способи подолання тривоги рекомендує Національна служба охорони здоров'я Великої Британії.
Яким чином протидіяти паніці від новин?
Для того, щоби не панікувати від статистики захворюваності на COVID-19, Аланна Шейх рекомендує звертати увагу на ті новини, сюжети й інформаційні повідомлення, з якими можна щось вдіяти, які можуть стати корисними. Для перевірки потрібності інформації експертка пропонує ставити собі запитання: "Чи матиме ця інформація користь для мого життя чи моєї роботи? Чи дозволить вона приймати більш обґрунтовані рішення?". Відстежування новин про те, чи винайшли вже дійсно дієву вакцину від коронавірусу, у якій країні та на кому її тестували — інформація корисна, але більше для фахівців, які працюють із цим, а для решти вона може бути маркером тривоги й викликати переживання, на зразок, що буде, якщо найближчим часом якісної вакцини не винайдуть.
Натомість не тільки фахівцям, а всім насправді не варто пропускати повідомлень про способи передачі COVID-19.
Інший спосіб не піддатися неконтрольованим переживанням — фільтрувати ресурси, з яких її отримувати. Тобто довіряти офіційним джерелам, науково обґрунтованим матеріалам, а також медіа, які не маніпулюють фактами щодо коронавірусу. Важливо пам'ятати, що аналітичні матеріали з приводу можливого поширення інфекції, способів лікування, становища у лікарнях та ін., варто брати до уваги в тому випадку, якщо авторами є фахівці — лікарі, епідеміологи, менеджери в охороні здоров'я. Крім того, Аланна Шейх також радить читати історії людей, які заразилися й вилікувалися або у процесі подолання хвороби.

На думку експертки, не менш важливо бути готовим змінювати поведінку та життєвий уклад, з огляду на обставини, в які нас привело масове поширення COVID-19. Власне, поява коронавірусу уже суттєво вплинула на наші життя, однак важливо розуміти, що всі розробки та дослідження, які стосуються цього захворювання, відбуваються зараз, апробуються у наш час, і те, що здавалося маловажливим у березні, зараз виходить на перший план. Наприклад, у березні 2020 року Шейх активно відстоювала позицію, що носити маску потрібно лише тим людям, які хворіють на коронавірус. Для решти це — невиправдані кроки. Тепер експертка зауважує, що з огляду на безсимптомність перебігу захворювання, маски повинні носити всі.
Пізнання досвіду іншого з одного боку, допомагає уникнути факторів зараження для себе, а з іншого — відчути себе частиною великої спільноти людей, які можуть протидіяти коронавірусній інфекції.
Утриматися від суперечок з людьми, які ігнорують факти існування COVID-19. Важливо пам'ятати, що ми маємо обмежений ресурс для того, щоб долати усі можливі кризи. Замість того, щоб вступати у дебати щодо соціального дистанціювання та масок, спробуйте перескерувати свою енергію на більш конструктивні дії.

Вочевидь, це неприємно, бачити, як люди роблять вибір, який небезпечний не тільки для них, але й для тебе. Якщо ви думаєте, що можете змінити їхнє ставлення й переконати носити маску й витримувати дистанцію, спробуйте. Але якщо це незнайомі люди — краще відступити.
Що робити, аби подолати тривогу?
Якщо налагодження інформаційної гігієни спрацювало лише частково й новини про пандемію викликають відчуття тривоги й панку, існують також способи зарадити з цим.
У Національній службі охорони здоров'я Великої Британії переконують, що збереження здорових стосунків з людьми, яким довіряємо, важливе для ментального здоров'я, саме тому важливо залишатися на зв'язку із близькими.

Ділитися своїми переживаннями та проблемами з тими, кому ви довіряєте - це нормально. Тому ще один спосіб здолати надмірну тривогу — поговорити про свої турботи.

Підтримуйте інших. Варто подумати про те, що можна зробити, аби допомогти тим, хто цього потребує. Чи є поблизу друг або хтось із родини, з яким ви могли б зустрітися? Якщо ви не виходить мати особисту зустріч, можна зателефонувати або надіслати повідомлення. Але пам'ятайте про соціальне дистанціювання та поради щодо контактів з людьми у приміщеннях та на вулиці.
Важливо пам'ятати, що почуватися стурбованим, переляканим або безпорадним з приводу поточної епідеміологічної ситуації — це нормально.
Ще одна річ, про яку краще не забувати, — це те, що фізичне здоров'я людини має великий вплив на ментальне самопочуття. Тому доглядайте за своїм тілом, намагайтеся харчуватися здоровою, збалансованою їжею, пити достатньо води і регулярно займатися спортом. Карантин — хороший час для того, аби нарешті кинути палити чи припинити топити свої тривоги в алкоголі. А от прогулянки, біг, катання на велосипеді дійсно можуть допомогти покращити настрій та "почистити" думки.

Слідкуйте за сном — якісний сон має велике значення для фізичного та ментального самопочуття. Намагайтеся підтримувати регулярний режим та дотримуватися гігієни сну.

Частіше робіть те, що вам подобається, оскільки саме почуття занепокоєння стимулює байдужість до справ, які зазвичай подобаються, а от зосередження уваги на хобі та справах, котрі приносять задоволення, допомагає боротися із тривожними думками та почуттями.

Врешті, зосередьтеся на сьогоденні, дбайте про теперішній стан — не проживайте повторно минуле, не марнуйте час на турботу про далеке майбутнє, тому що це тільки провокуватиме додаткову тривожність.


Джерело: NHS, IdeasTED.