У 2024 році Дитяча Академія Суспільного Мовлення розпочинає нові проєкти для дітей і підлітків. Тренерами, які навчатимуть молодь, стануть фахівці Суспільного з різних напрямів (телебачення, радіо та діджитал). За підтримки DW Academie для нових тренерів провели навчання, яке проходило у два етапи — офлайн у Вільнюсі та два дні онлайн.
З навчальним візитом Литву відвідали: керівник Академії Суспільного МовленняОлександр Дмитренко, менеджерка Дитячої Академії Владислава Місна, креативна продюсерка Радіо Промінь Вікторія Польченко, журналісти та ведучі Дмитро Грінченко, Аня Тульєва, Юлія Ткачук і Денис Денисенко, директорка департаменту цифрового контенту та соцмереж Олександра Чернова, шеф-редакторка редакції соцмереж діджиталу Суспільного Анна Погребна, відеограф Олексій Мацкевич і розробник Сергій Середняк. Розповідаємо, як тренери переймали в литовських колег принципи неформальної освіти та які нові методи планують застосовувати в роботі Академії Суспільного.
Менеджерка Дитячої Академії Владислава Місна розповіла, що до повномасштабної війни Академія працювала з аудиторією 12–14 років. Основну увагу в навчанні підлітків приділяли медіаграмотності, її «вшивають» у всі навчальні програми. Зараз же планують розширити віковий діапазон, а також інструментарій. Адже найскладніше завдання, що постає перед розробниками програм і тренерами, — зацікавити молодь. Для кожної вікової групи застосовуватимуть різні формати й підходи: для дітей 6–7 років це буде анімація (мультфільми), для підлітків більший акцент на тіктоку (навчальні відео). Також будуть впроваджені елементи гейміфікації. Крім того, залишаться онлайн-тренінги.
Учасниками тренінгу були фахівці Суспільного, які вже мали досвід проведення власних тренінгів — як для дорослої аудиторії, так і для дітей і підлітків. Також були залучені литовські колеги, які займаються гейміфікацією навчання, саме на цьому напрямку Дитяча Академія Суспільного планує робити акцент надалі. Колеги з Литви поділилися своїм досвідом і презентували власні напрацювання.
«Наразі ми шукаємо методи, як зацікавити підлітків навчатися медіаграмотності й головне — робити це ефективно. Сама по собі тема для них дуже неприваблива, тому її потрібно “загортати” в щось цікавіше та легке в навчанні. Це будуть онлайн-ігри, квести, настільні ігри. В умовах важкої інформаційної війни маємо створювати всі умови для навчання, зацікавити нові покоління в необхідності цього навчання, тому що майбутнє нашої країни залежить від рівня свідомості нашої нації», — наголосила Владислава Місна.
Вікторія Польченко, креативна продюсерка Радіо Промінь, теж акцентувала на цій проблематиці:
«Зараз ми всі говоримо про інформаційну гігієну і дотримання принципів медіаграмотності. Є доволі багато подкастів, які аналізують фейки, є гайди з кібербезпеки. Є медійні воркшопи, які допомагають визначити недостовірну інформацію за допомогою онлайн-інструментів. Але все це здебільшого для дорослої аудиторії: як за формою, так і за способом подачі інформації. У 14–16 років навряд чи слухатимуть довгу лекцію або читати велику презентацію. Мені дуже хочеться додати до навчального процесу ігор, вікторин, квестів: гейміфікувати процес. Тоді є вірогідність, що важливі речі з медіа- та інформаційної грамотності запам’ятаються і використовуватимуться новим поколінням щодня».
Евалдас Рупкус, тренер DW Akademie, консультант із MIL (англ. Media and Information Literacy — медіа та інформаційна грамотність) і менеджер проєктів із виготовлення медіаконтенту для підлітків, поділився принципом 5 MIL-супергероїв. Це 5 медіакомпетенцій, якими мають володіти підлітки:
«Для мене було важливим увібрати нові ігрові інструменти та методи, які реально працюють для неформальної освіти. Додати гейміфікації до навчального процесу, вивчивши всі потреби аудиторії — ось що реально працює зараз. Тож у Вільнюсі ми спробували самі пройти різні квести з MIL, змагалися командами — хто швидше виявить всі фото, створені ШІ й отримає винагороду. Навіть училися малювати за допомогою мінімального набору простих фігур: трикутника, кола, квадрата, лінії та крапки. Це дуже важлива навичка для тренера — швидко і доступно візуалізувати інформацію», — поділилася Вікторія Польченко і сказала, що має у планах навчити підлітків створювати подкасти, враховуючи всі секрети медіаграмотності:
«Робити власний медіапродукт, який навчав би їхніх однолітків покращувати свої навички в аналізі інформації, вмінні шукати потрібну інформацію і креативити новий контент, який би був безпечним і помічним для підлітків»
У цій навчальній поїздці отримали нові навички із проведення тренінгів для молоді шість фахівців із діджиталу Суспільного. Директорка департаменту цифрового контенту та соцмереж Олександра Чернова зазначила, що отриманий досвід згодом буде поширений на покоління майбутніх креаторів: блогінг, сторітелінг, секрети успіху в соцмережах (YouTube, TikTok) та застосування ШІ.
«Тепер наша команда може робити тренінги із застосуванням різних інтерактивних методик та інструментів, що значно покращить сприйняття та, сподіваємось, надихне застосовувати нові знання на практиці», — поділилася Олександра Чернова.
Дитяча Академія Суспільного Мовлення надалі організовуватиме навчання для дітей, які виїхали і мешкають за кордоном. Тож у межах тренінгу зустрічалися з українськими підлітками, які проживають у Литві з початку війни — щоб краще зрозуміти загальний контекст, у якому вони перебувають, та врахувати, які інструменти обрати для якіснішого навчання підлітків.
«Це дуже важливо для нас, адже вони сумують за домом, за Україною, наша зустріч у Вільнюсі підтвердила це. Ми хочемо надати цим підліткам підтримку і нагадати, що вони є важливими для країни також. Плануємо проводити для них також онлайн-тренінги і залучати їх до ігор, які зараз плануємо створювати. Серед іншого це будуть ігри з медіаграмотності (онлайн та офлайн). У планах також створення квест-кімнати (імовірно, теж реалізуємо в мобільній версії — щоб запропонувати не тільки аудиторії, що мешкає в Києві», — сказала Владислава Місна.
«Мені було приємно, що до тренерського пулу залучили харків’янина Віктора Пічугіна (журналіста, консультанта з інновацій MIL та досвідченого ТТТ-тренера), який долучається до розробки медіагри для підлітків, — розповіла Вікторія Польченко. — Вбачаю в цьому величезну перспективу разом з окремими медіатренінгами, які планує проводити Дитяча Академія Суспільного Мовлення PMA Juniors. До речі, в кожного з команди українських тренерів є свої суперсили, які варто об’єднати навичками супергероїв медіаграмотності. І це гарантуватиме успіх для майбутніх проєктів, які можуть створити наші учні. Впевнена, що так і буде, адже знаннями, отриманими у Вільнюсі, ми неодмінно ділитимемося!»
Наостанок Олександра Чернова сказала:
«Надзвичайно цінним для нас під час поїздки став візит до наших колег — литовського суспільного мовника LRT. Керівниця відділу дитячого та підліткового контенту Айсте Юре провела для нас екскурсію та розповіла про благодійну акцію “Radarom!”, ініціаторами якої також були колеги з LRT. Вони зібрали понад 8 млн євро на закупівлю понад 1,1 тис. литовських комплектів безпеки для українських військових. Це надзвичайна підтримка, за яку ми безмежно вдячні нашим колегам та друзям із Литви!»
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайтіsuspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Проєкт реалізується в рамках проєкту підтримки суспільного мовлення в Україні, який фінансується Європейським Союзом в Україні, Європейською Комісією (Генеральний директорат з питань європейської політики сусідства і переговорів з розширення) та Міністерством закордонних справ Німеччини. DW Akademie співпрацює з BBC Media Action, аби підтримати трансформацію державного мовника України НСТУ у суспільного мовника. Ключовою метою проєкту є промоція суспільного мовлення завдяки створенню функціональної цифрової мультиплатформи Ньюзрум та навчального центру Академія суспільного мовлення (Public Media Academy).