Краса інтерв'ю задається не стільки ступенем популярності персонажа, скільки підготовленими рухами інтерв'юера. Тоді візаві лишається слідувати за вами і відповідати. Іноді хороше питання навіть не вимагає відповіді, лише мовчання або емоцій героя цілком достатньо.
Ще років десять тому достатньо було вивчити всі попередні публікації в пресі, на радіо та телебаченні про людину і трохи про сферу її діяльності, щоб скласти список питань. Потім — уважно слухати і ставити уточнюючі питання. "Основне правило — слухайте", — казав Кінг.
Його програма виходила у 1985-2010 роки, ніби не так давно, проте вибухнула нова інформаційна революція і "уважно слухати" людину у 2021 році також передбачає:
- Промоніторити згадки у пресі.
Сервіси: Google, Mediateka, Brand Analytics.
- Промоніторити Twitter, Facebook та Instagram.
Що пише сам герой? Як відповідає на коментарі? Які фото публікує? У яких місцях буває? Над якими мемами сміється? Про що його сторіз?
Авторизованих сервісів, які б збирали інформацію автоматично, не існує, тому що такий збір заборонений політикою Facebook. Проте періодично з'являються додаткові інструменти для вивантаження інформації про користувача, ми не рекомендуватимемо їх у цьому блозі.
- Переглянути згадки в Telegram.
Тобто, ви не можете сьогодні домовитися про інтерв'ю на завтра. Завжди закладайте собі від 8 до 15 годин мінімум на підготовку питань. Дізнайтеся про людину або тему, яку ви будете обговорювати, все, що зможете. Тільки після ретельного вивчення складайте список таких питань, які ще ніхто ніколи не ставив вашому герою.
Питання для розігріву. Коли ви добре підготуєтеся, може виникнути спокуса почати інтерв'ю з гострих питань. Це провальна тактика. Завжди.
Спочатку створіть невимушену приємну атмосферу. Якщо людина нервує, спитайте її про те, про що їй буде приємно говорити. Ви ж вже знаєте про хобі, котиків і дітей з соцмереж? То почніть з цих питань, потім перемонтуєте порядок питань так, як вам знадобиться, але, звісно, не спотворюючи зміст.
Уточнюючі питання. Якщо під час інтерв'ю ви справді слухатимете співбесідника, то поставити правильне додаткове питання вам буде неважко.
"Пробачте, я правильно розумію…?" "Давайте скажемо простіше, щоб глядачу було зрозуміло". Головне не відхилиться через уточнення від головної теми. Якщо відхилилися — обережно перервіть, щоб не гаяти час.
"Перед інтерв'юванням гостей в студії я попередньо накидую на папері, які саме питання я ставитиму. Але часто після якоїсь відповіді я ставлю питання експромтом і отримую несподіваний результат. Ось приклад: коли я інтерв'ював віце-президента Дена Квейла під час президентської кампанії 1992 року, у нас йшлося про законодавство, що регулює аборти. Він заявив, що не розуміє, чому його дочці потрібний дозвіл, щоб пропустити день у школі, але не потрібен такий дозвіл, щоб зробити аборт. Щойно він це сказав, я зацікавився особистим відношенням Квейла до цієї політичної проблеми і запитав, як би він відреагував, якби його дочка сказала, що збирається зробити аборт. Він відповів, що підтримає її, яке би рішення вона не ухвалила. Це висловлювання Квейла спровокувало сенсацію", — писав Кінг.
Не односкладні питання. Порада, яку ви зустрінете в будь-якому, навіть найгіршому підручнику про ведення інтерв'ю: уникайте питань, на які можна відповісти "так" чи "ні". Але жоден не каже про те, що потрібно провокувати людей. Так-так, саме красива журналістська провокація не дозволяє людині зупинитися на одному слові. Найкраща порада щодо того, як побудувати такі питання, на які не буде короткої відповіді, як не дивно, дав серіальний герой. "Люди не люблять розповідати, вони люблять сперечатися". Працює безвідмовно.