У книзі "Дякую за відгук" від Дугласа Стоуна і Шейли Хін надається алгоритм правильного прийому зворотнього зв'язку, аби критика не порушила вашу душевну рівновагу.
- Якщо буде можливість, продумайте мету розмови з людиною, від якої ви очікуєте отримати фідбек.
- Незалежно від того, підготувалися ви чи ні, намагайтеся в момент отримання відгука уважно слухати співбесідника, бачити проблему його очима.
- Прислухайтеся до себе і зрозумійте, які тригери заважають вам зрозуміти проблему. Автори виділяють три тригера:
- тригери істини — "Це неправда!" — спрацьовують, коли фідбек здається несправедливим;
- тригери стосунків — "Хто він такий, щоб мене засуджувати?" — спрацьовує, коли ми не довіряємо джерелу зворотного зв'язку;
- тригери ідентичності — "Ну, звичайно, я завжди все псую!" — спрацьовує, коли фідбек загрожує нашим уявленням про себе.
- Спокійно поясніть власну точку зору, не розпалюючи конфлікт.
- Скажіть, з чим ви згодні і з чим ви не згодні.
- Якщо хочете змінитися, то дійте, експериментуйте і не здавайтеся, коли щось не виходить.
Ці поради зовсім не означають, що ви маєте підставляти ліву щоку, коли вас вдарять по правій. Ви не маєте погоджуватися з усім, що вам говорять. Тим паче, якщо люди оцінюють не ваші вчинки, а вашу особистість, погрожують, завжди звинувачують лише вас або вимагають неможливого. Проте є думка, що від людей, які нас ненавидять, більше шансів почути правду. Якщо зможете відокремити зерна від плевел, ви станете непереборною зрілою особистістю, яка постійно вчиться та виходить на нові рівні з надлюдською швидкістю. І ще одне: дозвольте собі помилятися, ви — людина і не повинні бути праві абсолютно завжди.
Крок 4. Розвивайте співчуття
У книзі "Дай і візьми" Адам Грант вводить термін "розрив у перспективі", аби пояснити як часто і сильно ми помиляємося, коли впевнені, що розуміємо точку зору іншої людини, та насправді недооцінюємо вплив наших дій на інших.