PMA
4/12/24
24/12/20
Які soft skills важливі для журналістів у 2021 році

Діяльність журналіста зосереджена на трьох базових функціях: збір, обробка та передача інформації.

Чому ж тоді у вакансіях так багато "зайвих" вимог? Навіщо рекрутери вказують "комунікабельність", "вміння працювати в команді" та інші особисті якості як критерії відбору кандидатів?

Поведінка, яка допомагає працювати в редакціях, називається soft skills (м'які навички). До них відносять вміння, що покращують соціальну взаємодію журналістів.

У 2020 році почався справжній культ соціальної взаємодії і оскільки пандемія тільки посилила цю тенденцію Public Media Academy зібрав інформацію про найцінніші навички та способи їхньої "прокачки".

Рейтинг soft skills

Комплексне вирішення проблем, критичне мислення, креативність, вміння керувати людьми, співпрацювати з іншими, емоційний інтелект, уміння ухвалювати рішення, вміння обслуговувати, вміння вести переговори та когнітивна гнучкість — це десять найважливіших навичок за версією Всесвітнього економічного форума (World Economic Forum 2020) у Давосі.

Соцмережа для пошуку роботи Linkedin на перше місце за значущістю поставила креативність, а у блозі про найважливіші навички 2020 року зазначила, що творчість, переконливість, вміння співпрацювати, адаптивність та емоційний інтелект — це навички, на які звертають увагу усі роботодавці, незалежно від напряму діяльності компанії.

Вимоги сучасних редакцій

BBC відносить до переліку основних вимог до кандидатів на посаду старшого (випускового) редактора новин наступні:

DW ставить наступні вимоги:

CNN вважає, що письменник-продюсер має володіти наступними навичками:

У вакансіях журналіста в Києві, опублікованих на кадрових порталах станом на грудень 2020 року зазначаються наступні soft skills:

Прокачка soft skills

Ілюстрація з блогу американського підприємця і економіста, автора книги "Фіолетова корова" Сета Година
"Давайте припинимо називати їх "м'якими" навичками. Це серйозні навички. І цьому можна навчитися"

Автори блогу Linkedin, звертаючись до ейчарів, наголошують на тому, що перед пошуком ідеального кандитата менеджер з персоналу має прокачати власні софт скіли. Для цього йому радять пройти чотири кроки.

Крок 1. З'ясуйте, як інші сприймають вас

Поставте собі питання: "Які є відмінності в тому, як я сам(-а) себе сприймаю і яким (якою) мене бачать інші?".Наприклад, ви можете думати, що бездоганно проводите інтерв'ю і вкрай уважно слухаєте співрозмовника. Та під час наступної розшифровки зверніть увагу на те, як ви ставите питання, чи не перебиваєте, чи всі ваші зауваження доречні, чи немає у вас слів-паразитів? Це дозволить зрозуміти себе краще.

Крок 2. Зберіть фідбек про свою поведінку

Ця порада зустрічається геть в усіх матеріалах про розвиток емоційного інтелекту. Проте в Україні практично неможливо виконати цей крок, бо культура фідбеку в нас не розвинена. Ви можете почути багато негативу про себе від підписників у соцмережі, які ледве вас знають або не витягнути жодного слова з найближчого оточення, яке боїться сказати, що думає про вас, аби не зіпсувати стосунки. Тому спробуйте поговорити з тими, кому ви довіряєте, та перед розмовою поясніть, для чого вам їхня думка і як це вплине на подальше спілкування насправді. Будьте готові почути відповіді.

Крок 3. Потоваришувати з критикою

Linkedin підкреслює, що критика важлива для всіх, бо містить ядро істини, тому радить сприймати її ніби через "еквалайзер": зробити власні емоції тихіше і почути, що хоче донести інша людина. Це дозволить уникнути повторення ситуації.

"Люди з високим рівнем еквалайзера не намагаються звести до мінімуму або раціоналізувати проблему, не виправдовуються і не перекладають провину на когось іншого", — говориться у блозі Linkedin.

Як приклад вони наводять ситуацію з Томасом Келлером. Коли ресторанний критик з New York Times залишив негативний відгук про один з його ресторанів, Келлер відповів: "незважаючи на всі зусилля нашої команди, ми робимо помилки і ніколи не задовольняємося тим, що було вчора", а також пообіцяв працювати краще.

Photo by Kaboompics .com from Pexels

У книзі "Дякую за відгук" від Дугласа Стоуна і Шейли Хін надається алгоритм правильного прийому зворотнього зв'язку, аби критика не порушила вашу душевну рівновагу.

  1. Якщо буде можливість, продумайте мету розмови з людиною, від якої ви очікуєте отримати фідбек.
  2. Незалежно від того, підготувалися ви чи ні, намагайтеся в момент отримання відгука уважно слухати співбесідника, бачити проблему його очима.
  3. Прислухайтеся до себе і зрозумійте, які тригери заважають вам зрозуміти проблему.

Автори виділяють три тригера:

  1. тригери істини — "Це неправда!" — спрацьовують, коли фідбек здається несправедливим;
  2. тригери стосунків — "Хто він такий, щоб мене засуджувати?" — спрацьовує, коли ми не довіряємо джерелу зворотного зв'язку;
  3. тригери ідентичності — "Ну, звичайно, я завжди все псую!" — спрацьовує, коли фідбек загрожує нашим уявленням про себе.

Ці поради зовсім не означають, що ви маєте підставляти ліву щоку, коли вас вдарять по правій. Ви не маєте погоджуватися з усім, що вам говорять. Тим паче, якщо люди оцінюють не ваші вчинки, а вашу особистість, погрожують, завжди звинувачують лише вас або вимагають неможливого. Проте є думка, що від людей, які нас ненавидять, більше шансів почути правду. Якщо зможете відокремити зерна від плевел, ви станете непереборною зрілою особистістю, яка постійно вчиться та виходить на нові рівні з надлюдською швидкістю. І ще одне: дозвольте собі помилятися, ви — людина і не повинні бути праві абсолютно завжди.

Крок 4. Розвивайте співчуття

У книзі "Дай і візьми" Адам Грант вводить термін "розрив у перспективі", аби пояснити як часто і сильно ми помиляємося, коли впевнені, що розуміємо точку зору іншої людини, та насправді недооцінюємо вплив наших дій на інших.

Аби докопатися до суті будь-якого питання автор та консультант з менеджменту Джастін Барізо радить відступити та поставити питання "Чому?" до кожної деталі тієї чи іншої ситуації.

Photo by cottonbro from Pexels

В Україні почали активно цікавитися так званим "Емоційним інтелектом" тільки в останні 3-4 роки. Проте однойменна праця Деніела Гоулмана, присвячена емоціям, що впливають на ухвалення рішень, вийшла ще у 1995 році. Емоційний інтелект на базовому рівні проявляється в умінні регулювати власні переживання і думати позитивно під час стресових ситуацій. Вищій рівень — вміння впливати на емоції інших людей. Гоулман обнадіює послідовників тим, що емоційний інтелект можна і треба розвивати.

Амбітному журналісту обов'язково треба вміти розуміти почуття, мотиви та інтереси інших людей, аби проводити цікаві інтерв'ю, організовувати роботу редакції, тримати зв'язок із джерелами інформації та вирішувати конфлікти в команді.

Лідер редакції має бути захисником своїх підлеглих перед вимогами видавця. Для цього потрібно розвивати особливу корпоративну культуру: достатньо вільну для розкриття творчого потенціалу журналіста і достатньо дисципліновану для того, аби не втрачалась якість та оперативність матеріалів.

Радимо орієнтуватися на принципи студії Pixar, окреслені в книзі "Корпорація геніїв" від Ед Кетмел та Емі Уоллес. Заохочуйте журналістів чесно обмінюватися думками та ідеями, давати один одному адекватний фідбек, розвивати творчі здібності навіть якщо вони не мають прямого стосунку до виробництва новин. Не дозволяйте їм перепрацьовувати марно, боятися помилок, дотримуватися непотрібних правил та обмежень, сваритися та плести інтриги.

Дивно, що у перелік вимог до кандидатів не потрапило критичне мислення — якість, без якої нічого робити в серйозних новинах.

Photo by Samantha Garrote from Pexels

Wikipedia: Критичне мислення — («мистецтво аналізувати, судження») — це науковемислення, суть якого полягає в ухваленні ретельно обміркованих та незалежних рішень. Головним чином йому притаманні такі властивості, як усвідомленість та самовдосконалення.

Коли журналіст не піддає жодному сумніву інформацію, яка потрапляє в його поле зору через соцмережі, то штампує новинки з заголовками, заснованими на коментарях фанатів або навіть емоджі під фото.

Ми вже писали про те, як одна українська редакція обманула інші, розповсюдивши фейк ньюз.

У листопаді репер Потап розіграв журналістів фотографією з Настею Каменських біля торгового центру в Києві. Для редакторів розважальних ЗМІ було достатньо символа японського прапору, аби стверджувати, що артисти полетіли в Японію попри карантин.

Photo by cottonbro from Pexels

Проте не судіть суворо, всі люди помиляються і журналісти — не виключення. Існує декілька способів блокувати когнітивні помилки, окреслені в книзі Канемана "Мислення швидке і повільне":

  1. Не довіряйте першому враженню, віддавайте перевагу незалежним судженням. Тут нам на допомогу прийде правило "трьох джерел": підбирайте людей, які аргументовано висловлюють протилежні точки зору та знайдіть експерта, який обґрунтовано збалансує їх.
  2. Перефразуйте питання, якщо не знаходите відповідь. Швидке мислення (інтуїтивне, спонтанне) відповідає не на ті питання, що були поставлені, а на споріднені, де знайти відповідь легше.
  3. Не довіряйте інтуїції, як би впевнено вона не підказувала вам факти. Перевіряйте все.
  4. Зважайте на емоції: у піднесеному настрої людина схильна більше довіряти іншим.
  5. Не будьте занадто впевненими у минулих рішеннях, можливо, вони мали успіх через фактори, що від вас не залежали.

Лайфхак для кандидатів на посаду журналіста

Людей, які не вписуються в колектив, рано чи пізно звільняють. Не завжди в кінці кар'єрного шляху ейчар дасть вам чесний зворотній зв'язок про реальні причини звільнення, проте у більшості випадків він просканує вас на відповідність корпоративній культурі на початку, під час прийому на роботу. Звідси й беруться "дивні" питання, над якими ми потім глузуємо в соцмережах

Photo by cottonbro from Pexels

Щоб пройти тест на емоційний інтелект під час співбесіди на посаду журналіста, підготуйте відповіді на наступні питання в формі сторітелінга:

  1. Як ви реагуєте, коли вас просять зробити те, що ви ніколи не робили раніше? Що ви винесли з цієї ситуації?
  2. Назвіть три речі, які найважливіші для вас в роботі?
  3. Наведіть приклад, як ви співпрацювали з "важкою" людиною. Як ви взаємодіяли?
  4. Розкажіть про ситуацію, коли щось пішло не так на роботі. Якою була ваша роль? Який результат?
  5. Згадайте історію, коли ваш керівник не впорався з проблемою. З ким ви радилися? Як подолали ситуацію?
  6. Розкажіть про ситуацію, коли доводилося вирішувати декілька завдань одночасно. Як ви організували свій час? Яким був результат?

Це питання від авторів блогу Linkedin на вміння розставляти пріоритети, співпрацювати, вести за собою команду та потенціал. Також ваші відповіді підказують ейчару наскільки ви відповідаєте корпоративній культурі, що вже склалася.

Що ще читати про soft skills:

  1. Деніел Гоулман "Емоційний інтелект. Чому він може означати більше ніж IQ" (1995).
  2. Деніел Канеман «Мислення швидке й повільне» (2017).
  3. Дуглас Стоун, Шейла Хін "Дякую за відгук: Наука та мистецтво добре приймати зворотній зв'язок".
  4. Ед Кетмел, Емі Уоллес "Корпорація геніїв" (2014).
Інші новини
Дитяча академія Суспільного продовжує співпрацю з унікальним проєктом розвитку молоді «Залізна зміна»
Читати новиниу
Суспільне Мовлення — в Литві: навчальна програма для тренерів Академії Суспільного Мовлення
Читати новиниу
Як все починалося. Бути медіаграмотним з Дитячою академією Суспільного
Читати новиниу
Всі новини